| System | |
|---|---|
| Processor | Intel® Core™ Series 2 (Bartlett Lake-S) and 12th/13th/14th Gen Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 processors (LGA1700, up to 65W TDP) |
| System Chipset | Intel® Q670E Chipset |
| LAN Chipset | GbE1: Intel® I226LM, 1GbE (Support Wake-on-LAN and PXE) GbE2: Intel® I226-V, 2.5GbE (Support Wake-on-LAN and PXE) |
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Codec, support 5.1 channel |
| System Memory | 4x DDR5 4400 MT/s UDIMM, up to 128GB |
| Graphics | Intel® Integrated Iris Xe Graphic (CPU Dependent) |
| BIOS | AMI uEFI 256MB SPI flash |
| Watchdog | Software Programmable Supports 1~255 sec. System Reset |
| iAMT | Intel® AMT 12.0 supported |
| TPM | TPM 2.0 |
| Display | |
| Display Port | 4x DP++ (4096 x 2304) |
| Multiple Display | Quad Display |
| Storage | |
| M.2 | 1x M.2 M/ NVMe PCIe x4 Gen 4/ 2242, 2260, 2280 1x M.2 M/ NVMe PCIe x4 Gen 4/ SATA/ 2242, 2260, 2280 1x M.2 E/ PCIe x2 Gen 3/ USB 2.0/ 2230 |
| SATA | 4x SATA |
| Expansion | |
| PCIe | 1x PCIe x16 Slot (Gen 5) 1x PCIe x16 Slot (Gen 4, 4-Lane) 1x PCIe x4 Slot (Gen 4, Open End) 1x PCIe x4 Slot (Gen 3, Open End) |
| I/O | |
| Audio | 1x Mic-in, 1x Line-in, 1x Line-out |
| USB | 6x USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps) Type C |
| Internal I/O | |
| Audio | 1x Front panel audio |
| COM | 6x RS-232 |
| DIO | 1x 8-bit DIO (4-in/4-out) |
| SATA | 4 x SATA Gen 3, support RAID 0/1/5/10) |
| USB | 2x USB 3.0 Gen 1 4x USB 2.0 |
| Others | 1x SPI header 1x Front panel 1x CPU fan 2x System fan |
| Operating System | |
| Windows | Windows 10/11 IoT Enterprise LTSC |
| Linux | Linux Kernel 5.X |
| Power | |
| Power Adapter | ACPI 5.0 compliant |
| Power Mode | ATX Power |
| Power Connector | 2x12-pin and 2x2-pin power connector |
| Mechanical & Environment | |
| Form Factor | MicroATX |
| Operating Temperature | 0 °C to 60 °C |
| Storage Temperature | -40 °C to 85 °C |
| Relative Humidity | 10% ~ 90% relative humidity, non-condensing |
| Certification | CE, FCC Class B |
| Physical | |
| Dimensions | 244mm x 244mm |
| Datasheet |
DS_CT-MBL01_Premio.pdf
|