| System | |
|---|---|
| Processor | Standard 13th Gen Intel® Core™ Processors (Raptor Lake-S) - Intel® Core™ i7-13700TE, 35W - Intel® Core™ i5-13500TE, 35W 12th Gen Intel® Core™ Processors (Alder Lake-S) - Intel® Core™ i7-12700TE, 35W - Intel® Core™ i5-12500TE, 35W Project Based - Intel® Core™ 3 / 5 / 7 (Series 2, Bartlett Lake-S, 45W) - 14th Gen Intel® Core™ i3 / i5 / i7 / i9 (Raptor Lake-S Refresh, 35W~65W) - 13th Gen Intel® Core™ i3 / i5 / i7 / i9 (Raptor Lake-S, 35W~65W) - 12th Gen Intel® Core™ i3 / i5 / i7 / i9 (Alder Lake-S, 35W~65W) |
| System Chipset | Intel® R680E Express Chipset |
| LAN Chipset | 2.5 GbE1: Intel I226, 2.5 GbE2: Intel I226, Support Wake-on-LAN and PXE, Support TSN |
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
| System Memory | 2x 262-Pin DDR5 4800/5600 MT/s SODIMM. Max. up to 96GB (ECC and Non-ECC) |
| Graphics | Intel® UHD Graphics 770/710 |
| BIOS | AMI 256Mbit SPI BIOS |
| Watchdog | Software Programmable Supports 1~255 sec. System Reset |
| TPM | TPM 2.0 |
| Display | |
| Display Port | 2x DisplayPort 1.4a, Support resolution 5120 x 3200, Up to 7680 x 4320 |
| DVI | 1x DVI-I, support resolution 1920 x 1200 |
| Multiple Display | Triple Display |
| VGA | Yes (by optional split cable) |
| Storage | |
| M.2 | 1x M.2 B Key, 2242/3042/3052 (PCIe x2, Support AI Module/NVMe Storage) (PCIe x1 & USB 3.2 Gen1, Support 4G/5G) |
| mSATA | 1x mSATA (Shared by 1x Mini PCI Express) |
| SIM Socket | 2x Internal SIM socket (Mini PCIE/M.2 B Key attached) |
| SSD/HDD | 1x Internal 2.5" SATA/SSD HDD Bay (support H=9mm) 1x Removable 2.5" SATA HDD Bay (support H=7mm, Hot-swappable) Support RAID 0, 1 Configuration Options: • 4x Removable 2.5" SATA HDD Bay (support H=7mm, Hot-swappable, Optional) Support RAID 0, 1, 5, 10 • 2x Removable 2.5" SATA HDD Bay (support H=15mm, Hot-swappable, Optional) Support RAID 0, 1, 5, 10 • 2x Removable 2.5" U.2 NVMe Bay (support H=15mm, Hot-swappable, Optional) Support RAID 0, 1 |
| Expansion | |
| Mini PCIe | 1x Full-size Mini PCIe (1x shared by 1x mSATA) |
| M.2 | 1x M.2 (E Key, PCIe x1, USB 2.0, 2230) |
| PCIe | 2x PCIe x16 Slot (8-lane, Gen 4) 1x PCIe x4 (1-lane, Gen 3) |
| Card Dimension | 310 (L) x 112 (H) mm |
| I/O | |
| COM | 2x RS-232/422/485 ; 4x RS-232/422/485 (internal) |
| DIO | 8 in / 8 out (Isolated) |
| LAN | 2x RJ45 |
| Universal I/O Bracket | 2x Universal I/O Bracket (By mini PCIe interface) |
| USB | 4x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps, Internal) 1x USB 3.2 Gen 1 header (5 Gbps, internal) |
| Others | 4x WiFi Antenna Holes 1x Power Switch, 1x AT/ATX Switch, 1x Remote Power On/Off 1x PC/Car Mode Switch, 1x Delay Time Switch 1x Removable CMOS Battery (internal) 1x 6CM FAN Module (Optional) |
| Operating System | |
| Windows | Windows 10/11 |
| Linux | Linux kernel |
| Power | |
| Power Adapter | Optional AC/DC 24V/9.2A, 220W Optional AC/DC 24V/11.67A, 280W (for more advanced CPU) Optional AC/DC 24V/15A, 360W (for more advanced i7/i9 CPU) Optional AC/DC 48V/12.5A, 600W (for GPU Expansion) |
| Power Mode | AT, ATX |
| Power Ignition Sensing | Power Ignition Management |
| Power Supply Voltage | • 9~48VDC • 48VDC (For GPU Expansion) |
| Power Connector | 5-pin Terminal Block 4-pin Terminal Block (second power supply for GPU) |
| Power Protection | OVP (Over Voltage Protection) OCP (Over Current Protection) Reverse Protection |
| Environment | |
| Operating Temperature | -25°C to 70°C (35W/45W CPU) -25°C to 60°C (65W CPU) |
| Storage Temperature | -30°C to 85°C |
| Relative Humidity | 10% to 95% (non-condensing) |
| Certification | UL 62368 Ed. 3, CE, FCC Class A |
| Vibration | With HDD: 1 Grms (5 - 500 Hz, 0.5 hr/axis) With SSD: 3 Grms (5 - 500 Hz, 0.5 hr/axis) |
| Shock | With SSD: 20G half-sin 11ms |
| Physical | |
| Dimensions | 177 (W) x 340 (D) x 240 (H) mm |
| Weights | 9.7 KG |
| Construction | Extruded Aluminum with Heavy Duty Metal |
| Mounting Options | Wall Mounting |
| AWS IoT Greengrass |
Premio-Getting-Started-Guide-for-AWS-IoT-Greengrass-VCO-6000-RPL-4-2PWR.pdf
|
| Datasheet |
DS_VCO-6000-RPL-4-2PWR_Premio.pdf
|
| Product Brief |
PB_VCO-6000-RPL.pdf
|
| User's Manual |
UM_VCO-6000-RPL.pdf
|