SKU Alias: VCO-6033
Interested In
VCO-6000-KBL-3?
| System | |
|---|---|
| Processor | • 7th Gen Intel® Core™ i7-7700T, Quad Core, 8MB cache, up to 3.8 GHz • 7th Gen Intel® Core™ i5-7500T, Quad Core, 6MB cache, up to 3.3 GHz • 7th Gen Intel® Core™ i3-7101TE, Dual Core, 3MB Cache, 3.4 GHz • 6th Gen Intel® Core™ i7-6700TE, Quad Core, 8MB Cache, up to 3.4 GHz • 6th Gen Intel® Core™ i5-6500TE, Quad Core, 6MB Cache, up to 3.3 GHz • 6th Gen Intel® Core™ i3-6100TE, Dual Core, 4MB Cache, 2.7 GHz |
| System Chipset | Intel® Q170 Express Chipset |
| LAN Chipset | • GbE2: Intel® I219LM (Support Wake-on-LAN and PXE) |
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
| System Memory | 2x DDR4 1866/2133MHz SODIMM. Max. up to 32GB |
| BIOS | AMI 128Mbit SPI BIOS |
| Watchdog | Software Programmable Supports 1~255 sec. System Reset |
| TPM | TPM 1.2 |
| Display | |
| Display Port | 2x DP |
| DVI | 1x DVI-I |
| Multiple Display | Triple Display |
| Storage | |
| CFast | 1x CFast |
| mSATA | 2x mSATA (shared by 1x Mini PCIe) |
| SSD/HDD | 2x Internal 2.5" SATA HDD Bay Support RAID 0,1,5,10 |
| Expansion | |
| Mini PCIe | 3x Full-size Mini PCIe |
| PCI | 3x PCI (3I-Model) 2x PCI (3C-Model) |
| PCIe | 2x PCIe x4 (1-lane), 1x PCIe x16 (3E-Model) 1x PCIe x16 (3C-Model) |
| I/O | |
| Audio | 1x Mic-in, 1x Line-out |
| COM | 2x RS-232/422/485 2x RS-232/422/485 (Internal) |
| DIO | 8 in / 8 out (Isolated) |
| LAN | 2x GbE RJ45 |
| USB | 4x USB 3.0 |
| Others | 2x WiFi Antenna Holes 1x Power Switch, 1x AT/ATX Switch 1x Remote Power On/Off |
| Operating System | |
| Windows | 6th Gen CPU: Windows 10, Windows 7, WES7 7th Gen CPU: Windows 10 |
| Linux | Linux kernel 4.X |
| Power | |
| Power Adapter | Optional AC/DC 24V/5A, 120W |
| Power Mode | AT, ATX |
| Power Supply Voltage | 9~50VDC |
| Power Connector | 3-pin Terminal Block |
| Power Protection | Over-Voltage Protection (OVP) Over-Current Protection (OCP) Reverse Polarity Protection (RPP) |
| Environment | |
| Operating Temperature | -13°F ~ 158°F (-25°C ~ 70°C) |
| Storage Temperature | -22°F ~ 185°F (-30°C ~ 85°C) |
| Relative Humidity | 10% to 95% (non-condensing) |
| Vibration | with SSD: 3 Grms, 5 - 500 Hz, 0.5 hr/axis with HDD: 1 Grms, 5 - 500 Hz, 0.5 hr/axis |
| Shock | 50G, half-sine, 11 ms (SSD) |
| Physical | |
| Dimensions | 157 (W) x 256 (D) x 240 (H) mm 6.1 (W) x 10.0 (D) x 9.4 (H) inches |
| Weights | 5.46kg |
| Construction | Extruded aluminum with heavy duty metal |
| Mounting Options | Wall / Book Mounting DIN-rail mounting optional |
| Azure IoT Quick Start |
Azure IoT Quick Start Guide
|
| Datasheet |
DS_VCO-6000-KBL-3_Premio.pdf
|
| Product Brief |
VCO-6000_Intel_ProductBrief_Premio_2018.pdf
|
| User's Manual |
UM_VCO-6000-KBL_Generic.pdf
|