| System | |
|---|---|
| Processor | Intel® IOTG: • 12th/13th Gen Intel® Core™ Processor i9/i7/i5/i3, Pentium, Celeron (35W only) |
| System Chipset | Intel® Q670E Express Chipset |
| LAN Chipset | Intel® I226LM PCIe 2.5GbE LAN Intel® I226V PCIe 2.5GbE LAN Intel® I226V PCIe 2.5GbE LAN |
| Audio Codec | Realtek ALC897 |
| System Memory | 2x DDR4 3200MT/s SODIMM. Max. up to 64 GB (Default: 8GB) |
| Graphics | Intel® UHD Graphics |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| Watchdog | Software Programmable Supports 1~255 sec. System Reset |
| AI Accelerator | Supports 1x Hailo-8™ module through M.2 B-Key |
| TPM | TPM 2.0 |
| Display | |
| Display Port | 2x Dual Mode DisplayPort 1.4a Max Resolution 4096 x 2304 @60Hz |
| HDMI | 1x HDMI 1.4b Max Resolution 4096 x 2304 @24Hz |
| Multiple Display | 3x Independent Displays |
| Storage | |
| M.2 M-Key | 1x M.2 M-key Type (2242/2280): • Support 1x PCIe x4 Gen 3 NVMe SSD From PCH (Default 128GB SSD) • Support B+M Key, AI/Storage Module (Pending) |
| Expansion | |
| M.2 B-Key | 1x M.2 B-key ( 3042) • Support 1x Nano SIM Holder • Support 1x PCIe x1, 1x USB 3.2 Gen 2, 1x USB 2.0, 5G/4G/LTE Module |
| M.2 E-Key | 1x M.2 E-key (2230) • Support 1x PCIe x1, 1x USB 2.0; Support CNVi • Devices Supported: Intel® AX210 Wi-Fi 6E & BT-5.1 (vPro Supported) |
| Network Modules | Optional Through M.2 B-Key: • 5G/4G/LTE Module |
| I/O | |
| Audio | Line-out/Mic-in |
| COM | 4x DB9 COM1: RS232/422/485 COM2: RS232/422/485 COM3: RS485 COM4: RS485 |
| DIO | 8 in / 8 out (Isolated) |
| LAN | 3x RJ45 (2.5GbE) |
| USB | 6x USB 3.2 Gen2 2x USB 3.2 Gen1 2x USB 2.0 Type-A |
| Others | • 5x Antenna Holes • 1x Power button • 1x HD LED • 1x Power LED |
| Operating System | |
| Windows | Windows 10/11 |
| Linux | Linux Kernel |
| Power | |
| Power Adapter | Optional AC/DC 24V/5A, 120W |
| Power Mode | AT, ATX (Default ATX) |
| Power Supply Voltage | 9~36VDC |
| Power Connector | 4-pin Terminal Block |
| Environment | |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C (35W CPU) |
| Storage Temperature | -30°C to 85°C |
| Relative Humidity | 10% to 95% (non-condensing) |
| Certification | UL 62368 Ed. 3, CE, FCC Class A |
| Vibration | With SSD: 5 Grms (5 - 500 Hz, 0.5 hr/axis) |
| Shock | With SSD: 50G half-sin 11ms |
| Physical | |
| Dimensions (WxDxH) | 192 x 240 x 69mm |
| Construction | Extruded Aluminum with Heavy Duty Metal |
| Mounting Options | Wall Mounting DIN-Rail Mounting (Optional) |
| AWS IoT Greengrass |
Premio-Getting-Started-Guide-for-AWS-IoT-Greengrass-BCO-3000-RPL.pdf
|
| Datasheet |
DS_BCO-3000-RPL_Premio.pdf
|
| Modules |
Hailo-8 M.2 Key M ET Datasheet Rev2.2.pdf
Hailo-8 M.2 Key B_M Datasheet Rev1.1.pdf |
| Product Brief |
PB_BCO-3000-6000-RPL.pdf
|
| User's Manual |
UM_BCO-3000-6000-RPL.pdf
|