| System | |
|---|---|
| Processor | Standard 13th Gen Intel® Core™ Processors (Raptor Lake-S) - Intel® Core™ i7-13700TE, 35W - Intel® Core™ i5-13500TE, 35W 12th Gen Intel® Core™ Processors (Alder Lake-S) - Intel® Core™ i7-12700TE, 35W - Intel® Core™ i5-12500TE, 35W Project Based - Intel® Core™ 3 / 5 / 7 (Series 2, Bartlett Lake-S, 45W) - 14th Gen Intel® Core™ i3 / i5 / i7 / i9 (Raptor Lake-S Refresh, 35W~65W) - 13th Gen Intel® Core™ i3 / i5 / i7 / i9 (Raptor Lake-S, 35W~65W) - 12th Gen Intel® Core™ i3 / i5 / i7 / i9 (Alder Lake-S, 35W~65W) |
| System Chipset | Intel® W680E Chipset |
| LAN Chipset | 2.5 GbE1: Intel I226 (Support Wake-on-LAN and PXE, Support TSN) 2.5 GbE2: Intel I226 (Support Wake-on-LAN and PXE, Support TSN) |
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
| System Memory | 2x 262-Pin DDR5 4800/5600MHz SODIMM. Max. up to 96GB (ECC and Non-ECC) |
| Graphics | Intel® UHD Graphics 770/710 |
| BIOS | AMI 256Mbit SPI BIOS |
| Watchdog | Software Programmable Supports 1~255 sec. System Reset |
| TPM | TPM 2.0 |
| Display | |
| Display Port | 2x DisplayPort, support resolution 5120 x 3200 (Up to 7680 x 4320) |
| DVI | 1x DVI-I, support resolution 1920 x 1200 |
| Multiple Display | Triple Display |
| VGA | Yes (by optional split cable) |
| Storage | |
| mSATA | 1x mSATA (shared by 1x Mini PCIe) |
| SIM Socket | 2x External SIM socket (Mini PCIe attached) |
| SSD/HDD | 1x Internal 2.5" SATA /SSD Bay (support H=9mm) 2x 2.5" SATA SSD Bays (support H=7mm, Hot-swappable) Support RAID 0, 1 |
| Expansion | |
| M.2 | 1x M.2 B Key: 2242/3042/3052 (PCIe x2 for AI/NVMe Storage) (PCIe x1 & USB 3.2 Gen 1 for 4G/5G) 1x M.2 E Key: 2230 (PCIe x1 & USB 2.0) for Wi-Fi/BT) |
| Mini PCIe | 2x Full-size Mini PCIe (1x shared by 1x mSATA) |
| Expansion Modules | Occupied One Universal I/O Slot: • 4-port GbE module with Intel® I350 Chipset, RJ45 or M12 connector (PoE optional) |
| I/O | |
| Audio | 1x Mic-in, 1x Line-out |
| CAN | 2x CAN 2.0 A/B 2-pin Internal header |
| COM | 6x RS-232/422/485 (4x internal) |
| DIO | 8 in / 8 out (Isolated) |
| LAN | 2x RJ45 |
| Universal I/O Bracket | 2x Universal I/O Bracket (By mini PCIe interface) |
| USB | 8x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps, internal) 2x USB 2.0 header (internal) |
| Others | 5x WiFi Antenna Holes 1x Power Switch, 1x AT/ATX Switch, 1x Remote Power On/Off 1x PC/Car Mode Switch, 1x Delay Time Switch 1x Removable CMOS Battery |
| Operating System | |
| Windows | Windows 11 |
| Linux | Linux kernel |
| Power | |
| Power Adapter | Optional AC/DC 24V/9.2A, 220W Optional AC/DC 24V/9.2A, 280W Optional AC/DC 24V/15A, 360W (i7/i9 CPU) |
| Power Mode | AT, ATX |
| Power Ignition Sensing | Power Ignition Management |
| Power Supply Voltage | 12~48VDC |
| Power Connector | 5-pin Terminal Block |
| Power Protection | OVP (Over Voltage Protection); OCP (Over Current Protection) Reverse Protection |
| Environment | |
| Operating Temperature | -25°C to 70°C (35W/45W CPU) -25°C to 60°C (65W CPU) |
| Storage Temperature | -30°C to 85°C |
| Relative Humidity | 10% to 95% (non-condensing) |
| Certification | CE, FCC Class A, EN50155 EMC Conformity: EN50121-3-2, UL 62368-1 |
| Vibration | With SSD: 5 Grms, 5 - 500 Hz, 0.5 hr/axis |
| Shock | With SSD: 50G, half sine, 11ms |
| Physical | |
| Dimensions | 240 (W) x 261 (D) x 79.1 (H) mm |
| Weights | 4.5kg |
| Construction | Extruded Aluminum with Heavy Duty Metal |
| Mounting Options | Wall Mounting |
| Datasheet |
DS_ACO-6000-RPL_Premio.pdf
|