| System | |
|---|---|
| Processor | • AMD Ryzen™ 9000/ 8000/ 7000 Series Desktop Processors • AMD EPYC 4004/4005 Processors |
| System Chipset | AMD B650 |
| LAN Chipset | LAN1/2: Intel® I210AT GbE LAN LAN3/4: Broadcom BCM57412 10GbE LAN |
| Audio Codec | Realtek® ALC897-VA2-CG High Definition Audio Codec |
| System Memory | 4x 288-pin DDR5 5200 UDIMM. Max. up to 192GB (Non-ECC) |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| BIOS | AMI UEFI 256MB SPI flash |
| Watchdog | Software Programmable Supports 1~255 sec. System Reset |
| Super I/O | NUVOTON NCT6126D-S |
| TPM | TPM 2.0 |
| Display | |
| Display Port | 1x DP 1.4a up to 4096×2304 @60Hz |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0, up to 4096 x 2160 @60Hz |
| Storage | |
| M.2 | 2x M.2 M Key (2280, PCIe x2) support for NVMe |
| Expansion | |
| M.2 | 1x M.2 E Key (2230, PCIe x1, USB 2.0) support for Wifi/Bluetooth |
| PCI | 2 x PCIe x16 Slots Gen5/Gen4 Supported 1 x PCIe x4 open end slot 1 x PCIe x1 (PCIe x4 Slot Type) |
| PCIe | 2 x PCIe x16 Slots Gen5/Gen4 Supported 1 x PCIe x4 open end slot 1 x PCIe x1 (PCIe x4 Slot Type) |
| I/O | |
| Audio | 1x Line In / Out |
| LAN | 2x 1GbE RJ45 LAN 2x 10GbE SFP+ LAN |
| USB | 6x USB 3.2 Gen 2 x1 (10Gbps) |
| Internal I/O | |
| SATA | 4 x SATA-3.0 Ports Right Angle Connectors |
| USB | 4x USB 2.0 Internal 2.0PH Headers 2x USB 3.2 Gen 1 x1 (5Gbps) |
| Operating System | |
| Windows | Windows 10/11 |
| Linux | Ubuntu 22.04 / 24.04 LTS |
| Power | |
| Power Mode | ATX |
| Power Connector | 1 x 24P ATX-Power Connector 1 x 8P 12V ATX-Power Connector |
| Mechanical Environment | |
| Form Factor | ATX |
| Operating Temperature | 0°C to 60°C |
| Storage Temperature | -20°C to 80°C |
| Relative Humidity | 10% to 90% (non-condensing) |
| Certification | CE, FCC Class B |
| Physical | |
| Dimensions | 305mm x 244mm x 1.6mm |
| Datasheet |
DS_CT-AR701_Premio.pdf
|