SKU Alias: BCO-1000-ADLN-B
| System | |
|---|---|
| Processor | • 12th Gen Intel® IoTG Alder Lake-N Processor N97,4 cores, 12W • Intel Atom® x7835RE Processor, 8 cores, 12W |
| System Chipset | SoC integrated |
| LAN Chipset | 2x Intel® I225-V 2.5GbE LAN 1x Intel® I225-V 2.5GbE LAN (Co-lay I226-LM Support TSN, not verified in NPI) |
| Audio Codec | Realtek ALC897 |
| System Memory | DDR5 4800/5600 MT/s SO-DIMM. Max. 32GB |
| Graphics | Intel® UHD Graphics |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| Watchdog | Software Programmable Supports 1~255 sec. System Reset |
| TPM | TPM 2.0 |
| Display | |
| Display Port | 1x DisplayPort 1.4a Max Resolution 4096 x 2304 @60Hz |
| HDMI | 1x HDMI 1.4b Max Resolution 3840 x 2160 @30Hz |
| Multiple Display | 2x Independent Displays |
| Storage | |
| M.2 B-Key | 1x M.2 B-Key slot (2242/2280/3042) • Supports 1x PCIe x1 SATA signal, (Default 128GB SSD) • Supports B+M Key SSD |
| SATA | 1x Internal 2.5" SATA SSD Bay (7mm or 9mm) |
| Expansion | |
| M.2 B-Key | 1x M.2 B Key (2242/3042, SATA/PCIe x1/USB3.0, support LTE/4G/5G/Storage Module) |
| M.2 E-Key | 1x M.2 E Key (2230, PCIe x1 & USB 2.0, support Wi-Fi & BT) |
| Network Modules | Optional Through M.2 B-Key: • Support B+M Key PCIe x1 Module for 4G/LTE • 1x Dual SIM Socket (SIM1/SIM2 on the M.2 B Key slot) |
| I/O | |
| Audio | Line-in/Line-out/Mic-in |
| COM | 2x DB9 COM1: RS232/422/485 COM2: RS232 |
| GPIO | 1x 8 GPIO |
| LAN | 3x RJ45 (2.5GbE) |
| USB | 2x USB 3.2 Gen1 2x USB 2.0 Type-A |
| Others | • 5x Antenna Holes • 1x Power button • 1x HD LED • 1x Power LED |
| Operating System | |
| Windows | Windows 10/11 |
| Linux | Linux Kernel |
| Power | |
| Power Adapter | Optional AC/DC 12V/5A, 60W |
| Power Mode | AT, ATX (Default ATX) |
| Power Supply Voltage | 12~36VDC |
| Power Connector | 3-pin Terminal Block |
| Environment | |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C (12W CPU) |
| Storage Temperature | -30°C to 85°C |
| Relative Humidity | 10% to 95% (non-condensing) |
| Certification | UL 62368 Ed. 3, CE, FCC Class A |
| Vibration | With SSD: 5 Grms (5 - 500 Hz, 0.5 hr/axis) |
| Shock | With SSD: 50G half-sin 11ms |
| Physical | |
| Dimensions (WxDxH) | 192 x 140 x 68mm |
| Construction | Extruded Aluminum with Heavy Duty Metal |
| Mounting Options | Wall Mounting DIN-Rail Mounting (Optional) |
| Datasheet |
DS_BCO-1000-ADLN-B_3L_Premio.pdf
|
| Modules |
Hailo-8 M.2 Key M ET Datasheet Rev2.2.pdf
Hailo-8 M.2 Key B_M Datasheet Rev1.1.pdf |
| Product Brief |
PB_BCO-1000-ADLN.pdf
|