主要功能
| System | |
|---|---|
| Expander | Single or Dual LSI 12G SAS Expander |
| Controller Support | 12Gb/s Host-based RAID Controller cards and HBAs with external connectivity |
| Storage | 16x 3.5" 12Gbps/6Gbps SAS/SATA Tray-less bays |
| Enclosure Management | Web GUI Ethernet Mgmt Port, HDD Status/ Identifier LEDs, Smart Fan, Thermal Monitor, HDD Monitor, Voltage Monitor, Inband SES3 Support |
| Cooling | Two Redundant 80mm hot-swap exhaust fan modules with Smart Fan Control for optimal cooling |
| I/O | 2x SFF8644 12G SAS lanes Uplink host / expander 1x SFF8644 12G SAS lanes Downlink / expander 1x RJ45 for remote management / expander 1x mini Jack for RS232 management |
| Environment | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 35°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Relative Humidity | 5% ~ 95% relative humidity, non-condensing |
| HTS Code | 8473 30 5100 |
| ECCN | 4A994 |
| Compliance | CE, FCC Class A, RoHS 6/6 compliant |
| Physical | |
| Dimensions | System: 20.5"x19"x5.25" (LxWxH) Packaging: 35.5"x 23.5"x18"(LxWxH) |
| Weights | 50lbs w/o Hard Drives |
| AVL |
Premio_DSS212J-S3-DSS316J-S3-DSS424J-S3-eDrawer4048J-S3-eDrawer4060J-S3-eDrawer4072J-S3.pdf
|
| BIOS |
JNM-2.0.5-BIOS.zip
|
| Datasheet |
DSS316J-S3.pdf
|
| Firmware |
fwsas3x36R-1.0.0-160805-Firmware.zip
|
| Install Guide |
Premio_DSS316J-S3-Quick-Guide-v2.00.pdf
|
| MFG file |
mfgsas3x36R-1.0.2-170221-MFG-File.zip
|
| Product Brief |
PB_DuraStreams_AMD.pdf
|